Nowości

Ogólne info

Działalność

Galeria

Stowarzyszenie

Kronika

Biblioteka

Kurs

Mat. szkoleniowe

Linki


AKG w akcji
2016.07.08-22
Austria masyw Hoher Göll (Salzburskie Al...
2016.06.25
W.Litworowa - J.Śnieżna - Trawers pomiędzy ...
2016-06-18
Otwór Śnieżnej - DNO - "Oto historia z kant...
2016-06-11
Otwór Śnieżnej - Kominy Amoku - Amok - szał...
2014.12.29-2015.01.07
Ukraina Optymistyczna - Pomysł odwiedzenia ...
27-12-2015
Wielka Śnieżna - Druga z rzędu akcja naszej...
19.12.2015
Wielka Śnieżna - Partie Wrocławskie...
4.10.2015
Jaskinie lodowe - Coroczna klubowa akcja po...

Ogólne info


Spotkania klubowe

Spotkania klubowe odbywają się w każdy czwartek od godziny 19.30 (piwnica Instytutu Nauk Społecznych AGH ul. Gramatyka 8a, Kraków). Od głównego wejścia należy przejść przez pierwsze piętro na drugi koniec budynku, a następnie schodami na sam dół.

Władze klubu


format CDR
Prezes Jakub Sekulski (mail)
V-ce Joanna Zdżalik
Sekretarz Karolina Kielczyk
Skarbnik Justyna Cader (skarbnik.akg@gmail.com)
Członek zarządu Anna Wardyńska
Komisja rewizyjna Mirosław Jachym - Przewodniczący (mail)
Komisja rewizyjna Dorota Sznajder
Komisja rewizyjna Renata Kisielewska
Kursy jaskiniowe:
Kierownik kursów: Kamila Liebersbach
mail:kamila.lie@gmail.com
tel:
Kontakt mailowy akg.krakow@gmail.com,
Webmajster fusiasty (fusu)

Przewodniczącym koła sportowego AKG AGH jest Joanna Zdżalik

Magazyn
Wojciech Zborowski:
Renia Kisielewska
Kontakt mailowy: magazyn.akg@gmail.com

Dane do faktury:
Akademicki Klub Grotołazów
ul. Ks. Ściegiennego 69/20
30-830 Kraków
NIP: 676-22-08-328
Regon: 356381680
Konto: 14 1940 1076 3095 7099 0000 0000

O klubie

Akademicki Klub Grotołazów AGH to klub dla osób zainteresowanych poznawaniem jaskiń poprzez działalność eksploracyjną (odkrywczą), wyczynową oraz naukową. Celem działalności klubu jest poznawanie jaskiń, obszarów krasowych oraz gór, na terenie Polski i innych rejonów Europy i świata.

Od początków istnienia klub powiększał swój ciekawy dorobek eksploracyjny. AKG AGH współuczestniczył w osiągnięciu światowego rekordu w eksploracji jaskini "pod górę" przekraczającej wysokość 1000 m w austriackiej jaskini Lamprechtsofen. W Jugosławii członkowie klubu odkryli najgłębszą przez długi czas jaskinię tego kraju Jama na Vietrno Brdo (-879 m). Od roku 1994 działalność klubu skupiła się nad wymagającym wieloletniej pracy przedsięwzięciem poznania przebiegu systemów jaskiniowych w masywie Alp Salzburskich - Tennengebirge (w ramach wypraw Federacji Akademickich Klubów Speleologicznych). Dotychczasowy efekt tej działalności to wielokilometrowe odkrycia - największe w Jaskini Ariadnie (-752 m głębokości, ok. 10 km długości) i Jaskini Marii Śnieżnej (-935 m głębokości, ok. 5 km długości).

Najliczniejszy nabór do klubu odbywa się poprzez organizowane rokrocznie Kursy Taternictwa Jaskiniowego. Kursy te poprzez doskonałe wyszkolenie przygotowują adepta do samodzielnego i bezpiecznego poznawania najtrudniejszych jaskiń. Po ukończeniu kursu uzyskuje się Kartę Taternika - dokument upoważniający do samodzielnego pokonywania jaskiń tatrzańskich, nieraz przydatny za granicami kraju jako potwierdzenie posiadanych umiejętnoœci.

W ciągu roku, najczęściej podczas weekendów, członkowie klubu planują szereg wyjazdów do jaskiń w najciekawszych rejonach krasowych Polski m.in. Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Gór Świętokrzyskich i Tatr. Najatrakcyjniejszym rejonem krasowym Polski są Tatry Zachodnie gdzie ciągle czekają na odkrywców nowe, niepoznane podziemne korytarze.

Dokumentując poznawane jaskinie i współpracując ze specjalistami naukowymi zajmującymi się speloologią przyczyniamy się do rozwoju wiedzy o naszym kraju, a poprzez publikacje, prelekcje i wystawy popularyzujemy speleologię i poszerzamy wiedzę o naszej działalności.

W okresie wakacyjnym i urlopowym organizowane są wyjazdy zagraniczne do interesujących jaskiń Europy oraz do kanionów. Od kilku lat współuczestniczymy w wyprawach eksploracyjnych w masywie Monte Canin - Włochy, Słowenia. W sezonie '01 rozpoznawaliśmy masywy krasowe Czarnogóry w Jugosławii oraz zwiedziliśmy jaskinie na Sardynii. Wśród wielu "dziewiczych jaskiniowo" rejonów Czarnogóry spodziewamy się odnaleźć ten jedyny masyw w którym rozpoczniemy długotrwałe i systematyczne rozpoznanie krasowe. Celem tych działań będzie odkrycie w przyszłości, nowej, wielkiej jaskini.

Członkowie naszego Klubu oprócz zainteresowań jaskiniami bardzo chętnie uprawiają też inne sporty, przede wszystkim canyoning, ski-alpinizm, wspinaczkę oraz ice climbing. Poza tym sporty takie jak między innymi: trekking, alpinizm, narciarstwo klasyczne, snowboard, żeglarstwo, paragliding, spadachroniarstwo, baloniarstwo, surfing, windsurfing, off-road.

    


Webdesign by mierzejewski.net