Działalność AKG w 2024 roku

4 nowych taterników jaskiniowych, 9 kursantów, liczne wyjazdy i wydarzenia. Oto jak przedstawia się działalność Akademickiego Klubu Grotołazów w 2024 roku.

Szkolenia na kartę taternika jaskiniowego

Wiosną kurs taternictwa jaskiniowego w naszym klubie rozpoczęło 9 osób, które zakończą go już wkrótce: po obozie zimowym i technikach improwizowanych. W połowie roku czworo ubiegłorocznych kursantów zdało egzamin na kartę taternika jaskiniowego, rozpoczynając swoją samodzielną przygodę ze światem podziemnym. Nabór na kurs w tym roku rozpoczniemy również na wiosnę. Jeżeli jesteś zainteresowany, obserwuj nasze media społecznościowe lub zostaw kontakt w formularzu – odezwiemy się do Ciebie.

Jaskiniowe DEMO, listopad 2024

Śledź także nasze wydarzenia skierowane dla osób nie posiadających uprzedniego doświadczenia. W tym roku zorganizowaliśmy aż dwie edycje imprezy Jaskiniowe DEMO – akcji skierowanej do osób, które chcą poczuć podziemnego bakcyla. Spotkaliśmy się w Jaskini Kryspinowskiej w marcu i w listopadzie, a w obu edycjach wydarzenia wzięło udział niemal 40 osób! Kolejne wyjścia już wkrótce.

Działalność eksploracyjna

Kucka Krajina 2024

W dniach 13.07-06.08 2024 roku odbyła się wyprawa eksploracyjna Akademickiego Klubu Grotołazów pod kierownictwem Grzegorza Piątkowskiego w góry Kučka Krajina – Żijevo, znajdujące się w Czarnogórze na granicy z Albanią. Głównym celem tegorocznej wyprawy była działalność eksploracyjna w jaskini Spirala. Między 14.10–26.10 października odbył się kolejny rekonesans w rejon Sili, uczestnicy wyjazdu sprawdzali odnalezione w sierpniu otwory i poznali wiele nowych, które będą celami na przyszły rok. Łącznie w obu wyjazdach z naszego klubu brali udział: Grzegorz Piątkowski, Marcin Pruc, Anita Kwartnik-Pruc, Paweł Krawczyk, Jarosław Rogalski i Łukasz Kruczek. Szczegółową relację z wyprawy znajdziecie tu.

Kučka Krajina – Żijevo, październik 2024

Maganik 2024

Niewiele wcześniej, w terminie 6-28 lipca 2024 odbyła się wspólna wyprawa Akademickiego Klubu Grotołazów i Sekcji Grotołazów Wrocław pod kierownictwem Ireneusza Królewicza w masyw nieopodal Kučkiej Krajiny – Maganik. Główne działania eksploracyjne skoncentrowane były w jaskini M13 oraz w Zoran Jamie, poboczne zaś na działalności powierzchniowej, podczas której pozytywnie zweryfikowano Jaskinię Branko Power, odkryto jaskinię M301 oraz zweryfikowano że nowo odkryta jaskinia M303 jest górnym otworem zeszłorocznej jaskini M201. Łącznie skartowano ponad 760 metrów w pięciu jaskiniach. Na wyprawie działało czworo członków Akademickiego Klubu Grotołazów: Anna Gluc, Łukasz Kruczek, Ireneusz Królewicz i Tomasz Niemiec. Szczegółową relację z wyprawy znajdziecie tu.

Maganik, Czarnogóra, sierpień 2024

Nie próżnowaliśmy również w sierpniu. W dniach 09.08.2024 – 01.09.2024 r. odbyła się 23 wyprawa w austriacki masyw Hagengebirge organizowana przez Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego, pod kierownictwem Marka Wierzbowskiego. W wyprawie uczestniczyło 24 grotołazów, zrzeszonych w 7 klubach jaskiniowych w Polsce, w tym Joanna Zdżalik (Królewicz) z Akademickiego Klubu Grotołazów. Asia eksploracyjnie działała głównie w Kitzgrabenschacht. Szczegółową relację z wyprawy znajdziecie na stronie PZA.

Wyprawa jaskiniowa do Uzbekistanu 2024

Z kolei między 25 lipca–22 sierpnia 2024 jeden z naszych klubowiczów – Jarosław Rogalski na zaproszenie Stowarzyszenia Speleologicznych Klubów Uralu brał udział w wyprawie eksploracyjnej do jaskini Boybuloq w masywie Czulbair w Uzbekistanie. Inni grotołazi z Polski, którzy brali udział w wyprawie to Kazimierz Kocjan i Jerzy Zygmunt.

Działalność sportowa i szkoleniowa w kraju

Poza wyprawami zagranicznymi, nasi klubowicze działali w jaskiniach tatrzańskich. Irek Królewicz uzupełniał białe plamy na mapie tatrzańskich podziemi. Odwiedził Zamulone Studnie i Salę Złomisk w Jaskini Zimnej razem z klubową ekipą podczas zimowego obozu klubowego w lutym. W czerwcu podczas skromnego obozu letniego nasi klubowicze odwiedzili między innymi Koprową Studnię oraz Pomarańczarnię. W grudniu Katarzyna Balas, Katarzyna Węgrzyn, Justyna Szewczyk, Julia Zduńczyk, Asia i Irek Królewiczowie, Sasha oraz Andrzej Wyczółkowski (SGW) i Łukasz Stankowski (KKTJ) odwiedzili Jaskinię Śpiących Rycerzy.

Klubowiczki przed Jaskinią Śpiących Rycerzy

Ania Gluc i Tomek Niemiec w ciągu roku działali między innymi w Czarnej, Wielkiej Litworowej, Śnieżnej i Miętusiej. Karolina Kielczyk odwiedziła między innymi Wielkiego Kłamcę (Jaskinia Ptasia) i Korytarz Wygasłych Wulkanów (Jaskinia Miętusia). 

Nasi Klubowicze z powodzeniem eksplorowali i inwentaryzowali tatrzańskie podziemie. Karolina Kielczyk z ekipą WKTJ – w Piwnicy Miętusiej. Diabeł i Piciu wzięli udział w inwentaryzacji Jaskini Małej w Mułowej. Jarek odwiedzał także inne jaskinie tatrzańskie, między innymi Jaskinię Miętusią, do której chętnie wraca.

Ania Gluc w Partiach Bielskich, Jaskinia Wielka Litworowa, fot. Ania Atraszkiewicz

Jak co roku nasi klubowicze nie tylko szkolili siebie, ale też innych. W zimie Diabeł prowadził zajęcia w Tatrach. Zajmował się także centralnymi szkoleniami z zakresu: tematyki lawinowej w Beskidach, poręczowania, autoratownictwa, ratownictwa i pierwszej pomocy oraz sam brał udział w kilku szkoleniach GOPR o tematyce udzielania pomocy i ewakuowania ludzi w terenie górskim.

Diabeł podczas szkolenia

Również Asia Królewicz poświęciła kilkanaście dni na szkolenie kursantów w skałach i w Tatrach. Rok obfitował również w specjalistyczne instruktaże dla Karo, między innymi z zakresu alpinizmu klasycznego w Austrii. Szkolił się również jej pies – Wicher 🐾 .

Wicher podczas szkolenia

Mówiąc o działalności sportowej w kraju, warto podkreślić klubowy sukcesu na Mistrzostwach Polski w technikach jaskiniowych, gdzie Tomasz Niemiec zajął III miejsce. 

Tomek Niemiec na podium Speleomistrzostw

Działalność kanioningowa

Ta sekcja na razie pozostaje pusta. Czeka na tekst od Tomasza Bastera, bo sekcja kanioningowa AKG nie próżnowała 😉

Wyjazdy jaskiniowe

Między 28 kwietnia a 4 maja czworo naszych klubowiczów: Karo Kielczyk, Aleksandrina Zakharova, Tomek Niemiec i Ania Gluc brali udział w organizowanym przez Asię Ragus (TKTJ) oraz Staszka Wasyluka (KKTJ) wyjeździe do Słowenii. Udało im się zwiedzić jaskinie: MT11, Medvedjak Jamę, Krempliak, Brimscę, Skamprlovą Jamę, Kacną Jamę i Ocizelską Jamę. W wyjeździe brali udział członkowie: Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, Katowickiego Klubu Speleologicznego i Speleoklubu Olkusz.

Klubowicze po akcji do Kacnej Jamy

Tomasz Baster z kolei w 2024 roku odwiedził jaskinie w Rumunii i Czarnogórze. Rumuńskie dziury odwiedziła również Karo (między innymi Ciur Ponor). Na dwa krótkie wyjazdy jaskiniowe udało się wyrwać Asi Królewicz: do Tantalhöhle i do Lamprechtsofen.

Działalność wspinaczkowa

W tym roku w sierpniu Irek Królewicz ponownie zorganizował klubowy weekend wspinaczkowy, w którym udział wzięli poza nim Michał Sadowski, Marcin Grabias, Katarzyna Węgrzyn, Katarzyna Balas, Aga Herchold, Maks Wesołowski, Tomasz Baster, Ania Gluc i Tomasz Niemiec. Miejscem tegorocznego wyjazdu była Dolina Złomisk, a za cele obrano m.in. Południowo-zachodni filar Ganku (V) (Irek i Michał), drogę Flinstonowie i smok (IV+) na Smoczym szczycie (Marcin Grabias, Kasia Węgrzyn, Katarzyna Balas) oraz Človečinę V+ na Popradzkiej Kopie i Drogę Motyki (V) na Szarpanych Turniach (Aga Herchold, Maks Wesołowski, Tomasz Baster).

Aga Herchold na Človečinie V+ (Popradzka Kopa), fot. Maks Wesołowski

Poza tym w tym roku niemal 12 dróg zaliczyli Justyna Szewczyk i Wojciech Siedlarczyk. W wykazie wspinaczkowym przodowali Maks Wesołowski i Tomasz Baster.

Inna działalność górska

Na początku marca, kilka osób z Klubu odwiedziło masyw Silvretta, położony na granicy austriacko-szwajcarskiej. Celem wyjazdu był skiturowy trawers tego masywu. Ze względu na znaczne opady śniegu oraz zamglenie, w połowie trawersu trzeba było trochę zrewidować plany, ale udało się podziałać w rejonie lodowców Vermunt, Ochsentaler oraz doliny Jamtal, a także zdobyć kilka pobliskich szczytów w tym Piz Buin czy Dreiländerspitze. W wyjeździe z klubu uczestniczyli: Bartłomiej Kurdziel, Aga Herchold, Kaśka Balas, Maks Wesołowski, który zorganizował wyjazd. Tutaj szczegółowa relacja z wyjazdu.

wyjazd skiturowy

W listopadzie pięciu klubowiczów wyruszyło do Nepalu, na trekking w rejonie Makalu. Z plecakami wypakowanymi jak na niezłą akcję jaskiniową, z zapasem jedzenia oraz sprzętem biwakowym, cała drużyna udała się do Makalu Base Camp, podziwiając po drodze genialne widoki w dżungli, w dolinach i na przełęczach. Po dotarciu do BC udało im się przejść na wysokość ok. 5800 m n.p.m., na grań, z której rozpościerała się piękna panorama na Makalu, oraz inne szczyty, w tym na Everest i Lhotse. W wyjeździe uczestniczyli: Piotr Pawłowski, Aleksandrina Zakharova, Justyna Szewczyk, Katarzyna Balas oraz Bartłomiej Kurdziel.

Nepal, listopad 2024

Mamy nadzieję, że rozpoczynający się 2025 rok będzie sprzyjający dla kolejnych działań!