WYPRAWA KUČKA KRAJINA 2023

W dnach 15.07 do 05.08.2023 r. odbyła się wyprawa Speleoklubu Dąbrowa Górnicza do Czarnogóry, w której wzięło udział dwóch członków AKG KRAKÓW: Paweł Krawczyk i Marcin Pruc. Celem tegorocznych działań było zarówno kontynuowanie eksploracji w poznanych już jaskiniach, jak i również eksploracja powierzchniowa nowych części masywu.

W Czarnogórze grotołazów przywitały upały (46°C), które dawały się we znaki. W masywie brakuje wody – trzeba wozić ją w beczkach, a następnie nosić. Po rozłożeniu bazy, zajęto się eksploracją w rejonie przełęczy Mala Cafa oraz w grzbiecie Semotorit. Sprawdzono wiele otworów jaskiniowych – w większości niestety zasypanych gruzem lub zatkanych korkami śnieżnymi.

[ZOBACZ ZDJĘCIA]

Najgłębsza z odkrytych jaskiń osiągnęła -88 m, a wyprawa w sumie skartowała 479 m korytarzy. Suma głębokości zjechanych studni to -318 m. W masywie pozostało jeszcze wiele rejonów wymagających sprawdzenia, do których transport wody i sprzętu jest trudny ze względu na odległości i ukształtowanie terenu. W przyszłym toku eksploracja będzie kontynuowana.

 

Autor tekstu i zdjęć: Diabeł

One thought on “WYPRAWA KUČKA KRAJINA 2023

Comments are closed.